Bilgi Teknolojileri

IMAP Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İnternet Mesajlaşma Erişim Protokolü (IMAP), bir e-posta sunucusundan mesaj almak için bir protokolü tanımlayan bir internet standardıdır. IMAP kullandığınızda, aynı durumu ve mesajları göstermek için aynı e-posta hesabına erişen birden fazla bilgisayardaki uygulamaları senkronize edebilirsiniz.

IMAP, E-posta Mesajlarının Senkronize Edilmesine Yardımcı Olur

Tipik olarak, e-posta mesajları bir e-posta sunucusundaki klasörlerde saklanır ve düzenlenir. Bilgisayarlardaki ve mobil cihazlardaki e-posta istemcileri, bu yapıyı kopyalar ve eylemleri (mesajları silme veya taşıma gibi) sunucuyla senkronize eder. IMAP ile, iletileri klasörler arasında sorunsuz bir şekilde taşıyabilir ve doğrudan çevrimiçi veya bir istemci aracılığıyla erişiyor olsanız da hesabınızın her zaman aynı görünümüne sahip olabilirsiniz.

IMAP ve Diğer E-posta Protokolleri

IMAP, posta depolama ve alma için Post Office Protokolü’nden (POP) daha yeni ve gelişmiş bir standarttır. POP ile mesajları yerel olarak yalnızca bir bilgisayarda veya cihazda saklayabilir ve yönetebilirsiniz. Bu nedenle, POP’un dağıtılması daha kolaydır ve IMAP’ten daha kararlı ve güvenilirdir.

Ancak, POP daha sınırlı işlevsellik içerir. Yalnızca bir e-posta programının mesajları bilgisayara veya cihaza indirmesine izin vererek, ileride indirmek üzere sunucuda bir kopyasını saklamanıza izin verir. POP, istemcinizin hangi iletilerin daha önce alındığını izlemesine olanak tanır, ancak bu işlemin başarısız olma ve aynı iletinin birden çok kez indirilmesiyle sonuçlanma olasılığı vardır. Ek olarak, POP ile aynı e-posta hesabına birden fazla cihazdan erişemez ve aralarında eylemlerin senkronize edilmesini sağlayamazsınız.

IMAP standardı, e-posta gönderen işlemleri içermez. E-posta göndermek için, istemcinizi Basit Posta Aktarım Protokolü’nü (SMTP) kullanacak şekilde ayarlamanız gerekir.

IMAP’nin Dezavantajları

IMAP’in gelişmiş özellikleri onu daha karmaşık hale getirir. Örneğin, SMTP aracılığıyla bir mesaj gönderdikten sonra, IMAP hesabının Gönderilenler klasöründe saklanabilmesi için mesajın IMAP aracılığıyla tekrar iletilmesi gerekir.

IMAP’in uygulanması zordur ve IMAP e-posta istemcileri ve sunucuları, standardı nasıl yorumladıklarına göre farklılık gösterebilir. Programcılar, kısmi uygulamalar ve özel uzantıların yanı sıra hatalar ve hatalarla ilgili zorluklar bulabilirler ve kullanıcılar e-posta işlevselliğini yavaş ve bazen güvenilmez bulabilir.

IMAP Uzantıları

Temel IMAP standardı, protokolün uzantılarına ve içindeki bireysel komutlara izin verir. Birçok IMAP uzantısı tanımlanmış veya uygulanmıştır. En popüler olanlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • IDLE, alınan e-postaların gerçek zamanlı bildirimlerini sağlar.
  • SORT, sunucudaki mesajları sıralar, böylece e-posta programı belirli mesajları hepsini indirmeden alabilir.
  • THREAD, e-posta istemcilerinin bir klasördeki tüm postaları indirmeden ilgili mesajları almasına olanak tanır.
  • ÇOCUKLAR bir klasör hiyerarşisi uygular.
  • Erişim Kontrol Listesi (ACL), her IMAP klasöründeki bireysel kullanıcılar için hakları belirtir.

IMAP uzantılarının tam listesi İnternet İleti Erişim Protokolü (IMAP) Yetenekleri Kaydı’nda bulunabilir. Ek olarak Gmail, IMAP için birkaç özel uzantı içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu