Sanallaştırma

VMWare – Hyper-V Artıları ve eksileri

Microsoft, Hyper-V ile sanallaştırma teknolojisine açıldığı günden beri, aynı soru nedense defalarca aklıma geldi. Her iki sistemi de aktif olarak kullandığım için Microsoft yanlısı olmam dışında objektif olarak bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle burada bahsedeceğim konunun soru işareti bırakmaması açısından, VMWare ESXi ve Hyper-V tek sunucu üzerinde ki yapılar için olacağını hatırlatmakta fayda var. Zira, işin içine Virtual Machine ManagervCenter, Opalis, Operation Manager gibi teknolojiler girdiğinde daha geniş kapsamlı bir hal alıyor.

Her iki yapınında sanal platform bağımlılığı bulunmuyor. Hyper-V elbette Windows yapı üzerinde çalışıyor, VMWare için her iki platformda da çalışabilme yeteneği mevcut. Kurulacak sanal yapılar içinse, Linux ya da Windows platformlarını tercih edebiliyoruz.

VMWare’de her iki işletim sistemi için de basitçe kurulum yapabiliyoruz ancak Hyper-V için ekstra araçlara ihtiyacımız olabiliyor.

Lisans tarafında bir adet 2019 DC lisansı alarak, Hyper-V sanal yapılarımızda kullandığımız Windows versiyon lisans ücretlerinden tasarruf edebiliyoruz. VMWare tarafında her Windows sunucumuza ayrı lisanslama yapmak durumundayız.

Her iki disk yapısı için de converter’lar mevcut. Birbirleri arasında kısa bir uğraş neticesinde migration işlemi yapabiliyoruz.

Hyper-V Windows sanal yapılar için ShutDown özelliği bulunuyor. Böylelikle sunucuya login olmadan düzgün kapatma işlemi gerçekleştirebiliyoruz. ( Linux için böyle bir durum söz konusu değil. )

Birçoğumuz Windows arayüzlerine alışkınız. Hyper-V alışkanlıklarımızın dışına çıkmıyor, kurulum dahil olmak üzere süprizle karşılaşma olasılığımız çok düşük. Bu özellik genel olarak VMWare yerine tercih sebebi.

Ama Hyper-V’nin, VMWare’ün önüne geçmesinde katkı sağlayan bizce en büyük kolaylık Hyper-V Microsoft’un sanallaştırma aracı olması. Diğer bir artı ise Windows 10 ile birlikte gelen “Windows Özelliklerini Aç veya Kapat” paneli üzerinde Hyper-V’nin yer alması ve bu nedenle ekstra bir indirme işlemi uygulamayıp direk kurulum yapılabiliyor olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu