Siber Güvenlik

Kaseya tedarik zincirine 70 Milyon Dolarlık Hacker Saldırısı

Gectiğimiz Cuma günü REvil fidye yazılımı çetesi Kaseya bulut tabanlı MSP platformunu vurdu. Bu saldırı sonucu tüm MSP’ler ve müşteriler etkiledi.

REvil fidye yazılımı operatörleri başlangıçta Kaseya VSA’nın altyapısını tehlikeye attı, ardından kurumsal ağlarda fidye yazılımı dağıtmak için VSA sunucuları için kötü amaçlı güncellemeler gönderdi.

Bu siber saldırıdan en az 1000 kuruluş etkilendi ve bu olay tarihteki en büyük fidye yazılımı saldırılarından biri haline gelmiş durumda.

Siber saldırıyı gerçekleştiren grubun sitesinde paylaştığı bir mesaja göre durum daha da kötü olabilir, çete bir milyondan fazla sistemde şifrelenmiş dosyalara sahip olduğunu iddia ediyor ve 70 000 000$ fidye ödenmesi halinde çözüm yolu sunuyor.

“Cuma günü (02.07.2021) MSP sağlayıcılarına bir saldırı başlattık. Bir milyondan fazla sisteme virüs bulaştı. Evrensel şifre çözücü hakkında pazarlık yapmak isteyen olursa – fiyatımız BTC cinsinden 70 000 000$ ve tüm kurbanların dosyalarının şifresini çözen şifre çözücüyü herkese açık olarak yayınlayacağız, böylece herkes bir saatten daha kısa sürede saldırıdan kurtulabilecek. Böyle bir anlaşmayla ilgileniyorsanız – mağdurların “beni oku” dosya talimatlarını kullanarak bizimle iletişime geçin.” sızıntı sitesinde mesajı okur.

Kaseya

REvil fidye yazılımı başlangıçta bu kampanyada enfekte olan uç noktaların sahiplerinden Bitcoin olarak 44.999 USD istedi, ancak şimdi oyunu 70 milyon dolarlık tek bir büyük fidye ile kapatmak istiyor gibi görünüyor.

Bleeping bilgisayar, grubun dosyaları şifrelerken birden fazla şifremele kullandığını ve bunlardan yalnızca biri için 44.999 USD talep ettiğini belirtti.

 

Daha önce Tayvanlı elektronik ve bilgisayar üreticisi Acer’a benzer bir saldırı düzenledikten sonra 50 milyon dolar isteyen REvil, Kaseya’dan bugüne kadarki en yüksek fidye talebi olan 70 milyon doları almakta ısrarcı . Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada Kaseya tedarik zinciri saldırısına da değinerek istihbarat teşkilatlarını yüzlerce ABD işletmesini etkileyen saldırı hakkında soruşturma başlatması konusunda talimat verdi.

Bu saldırı birkez daha gösterdiki firmaların teknolojik yatırımlarının yanı sıra yazılım ve siber güvenlik alanında da ciddi girişimlerde bulunmaları gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu