Sedat Telli

0 %
Sedat Telli
IT Executive
Front End Development
Ui/UX Designer
 • Ülke:
  Türkiye
 • Şehir:
  İstanbul
 • Yaş:
  36
Windows Server Family
Windows İşletim Sitemleri
Firewall (Fortigate, pfsense)
SQL
Html5
CSS
Js
WordPress
C#
SEO
Sosyal Media Yönetim
 • Photoshop
 • Movavi Video Suite

Windows 11 Hakkında Bilmeniz gereken her şey

25 Temmuz 2021

Görünüşe göre Windows 10, yıllar önce duyurulduğu gibi Windows’un son sürümü değil. Zira, Microsoft, yakında Windows 11’i piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Akıllara hemen halihazırda windows 10 kullanıcıları mağdur mu? olacak sorusu gelecek ama sevindirici haber şu ki Windows 11 tüm Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olacak.

Windows 11’in yeni özellikleri

Windows 11’i, Windows 10’dan farklı kılan bir dizi yeni özellik ve değişiklik bulunuyor. Bunların başında da​​, Windows 11’in, sıfırdan basitlik ve kullanım kolaylığı göz önünde bulundurularak oluşturulmuş yepyeni bir kullanıcı arabirimi (UI) tasarımına sahip olması geliyor. Microsoft, iş ve oyun için sade, akıcı bir alan yaratarak, kullanıcı arayüzünü mümkün olduğu kadar çok alanda basitleştirme yoluna gitmiş.

Microsoft, artık varsayılan olarak ortalanmış yeni bir Başlat menüsü ve Görev Çubuğu deneyimi sunuyor. Ek olarak yeniden düzenlenebilen uygulama simgeleri ızgarası da sizleri bekliyor. Görev Çubuğundaki sabitlenmiş ve çalışan uygulamalar artık ortalanmış durumda ve bir şeyleri tıklayıp hareket ettirirken birçok yeni animasyon göze çarpıyor. Ayrıca doğrudan Görev Çubuğunda yerleşik olarak bulunan ve sizlere arkadaşlarınız, aileniz veya iş arkadaşlarınızla dosya, metin ve video paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir Sohbet uygulaması olan Microsoft, Teams’i Windows 11’e daha aktif ve daha entegre olarak kullanma keyfi sunuluyor.

Windows 11’de kullanıma hazır yeni bir özellikde kilit ekranı ve modern Dosya Gezgini Kullanıcı Arayüzü tarafında sizleri bekliyor. Microsoft ayrıca Yapılacaklar, Takvim, Fotoğraflar ve MSN’den haberler gibi özellikleri barındıran yeni bir “Widget’lar” panelini de eklemeyi ihmal etmemiş .

Genel olarak, Windows 11, Windows 10 ve öncek sürümlere kıyasla çok daha açık bir sistem gibi görünüyor ancak benim gibi IT sektöründe çalışanların ortak fikri şu ki henüz çok erken. Özellikle büyük ölçekli kurumların yıllardır kullanımda olan windows 10’da dahi sürekli yeni açıklar ve hataların çıkmasını göz önünde bulundurarak bu yeni ve gelecekde ne gibi hatalar barındıracağı bilinmeyen bir işletim sistemine geçmekte acele etmemeli. Kaldı ki Beta sürümünü çokdan indirip test ortamlarında deneyen meslektaşlarım beni çok iyi anlayacaktır.

Windows 11 Minimum Gereksinimler

 • Windows 11 ile Windows eski sürümlerindeki sistem gereksinimlerindeki en büyük farklılık, işletim sisteminin artık sadece 64 bit işlemcilerde mevcut olmasıdır. Microsoft, windows 11’in  32 bit bir sürümünü yayınlamayacak, ancak 32 bit uygulamalar windows 11’de sorunsuz çalışmaya devam edecek.
 • Windows 11 ayrıca minimum 9 inçlik bir ekran boyutuna gereksinim duyuyor, yani Windows 11 yüklü herhangi bir telefon veya 8 inç tablet görmeyeceğiz. Microsoft ayrıca gerekli sürücü depolama alanını Windows 10’da 32 GB’den 64 GB’a çıkardı. Aynı şey windows 10’da minimum gereksinin olan 2 gb ram’in windows 11 tarafında yetersiz kalacağı bu nedenle 11′ kullanacak cihazların 2gb değil 4gb ram barındırması gerekmekte.
 • Windows 11 için UEFI, Güvenli Önyükleme ve TPM 2.0 desteği gerektirmekte.

Windows 11 kurmayı planladığınız cihazlarınızda bu özellikler yoksa Microsoft, Windows 11’in düzgün çalışacağını garanti etmiyor..

Bu minimum özellikler piyasaya sürülecek yeni cihazların Windows 11’i desteklemeri için artık en az 64 GB depolama ve 4 gb ram’e sahip olmalarını gerektirmekte.

Bilgisayarınız windows 11 için Uygun mu?

 

Uyarı; Çok fazla sahte windows 11 yayınlanmış durumda bu nedenle microsoft’un kendi sitesi dışında bu işletim sistemini güvenliğiniz açısından indirmemenizi öneririm!

Makaleler
Bir yorum Yaz