Microsoft

Windows XP İçin Fidye Virüsü Güncellemesi

Microsoft şirketinin kilometre taşlarından biri olarak gösterilen ve verilen desteğin kesildiği Windows XP işletim sistemine ilişkin kullanıcıları mağdur etmemek adına bir güvenlik güncellemesi mevcut. Tüm dünyada etkili olan ve büyük yankı uyandıran fidye virüsüne karşı 2017 yılında yayınlanan güncellemenin ayrıntıları da su şekilde.

Son günlerde dünya çapında sorunlara yol açan Fidye virüsü ile ilgili olarak BTK başkanı dâhil açıklamalarda bulunulmuştu. Yapılan uyarılarda işletim sistemlerinin en son güncellemelerinin yapılması tavsiye edilirken, güvenlik açıklarının böylece kapatılacağı vurgulanmıştı.

Windows 10 gibi işletim sistemleri için WannaCrypt virüsüne yönelik olarak güncellemeler fazla gecikmeden yayınlandı ve yayınlanmaya devam ediyor. Ancak Microsoft‘un artık güncelleme desteği vermediği Windows XP kullanıcılarını fidye virüsüne yönelik tehlikelere karşı korumak için KB4012598 koduyla yayınlanan bir güncenlemesi bulunmakta.

Windows XP Güncellemesinin Ayrıntıları

İlk çıktığı tarihten bu yana önemli sayıda kullanıcı tarafından benimsenen Windows XP güncelleme desteğinin sona erdirilmesine rağmen halen hatırı sayılır oranda kullanıcısının bulunması nedeni ile Microsoft 2017 yılında harekete geçti. Windows XP işletim sistemini kullananlar için fidye virüsüne yönelik olarak yeni bir güvenlik güncellemesi yayınlandı. Böylelikle eski sürüm Windows serileri için de fidye virüsüne karşı önlem alınmış oldu. Ancak Microsoft şirketinin bundan sonra ise eski işletim sistemleri için güncellemelerine devam etmesi beklenmiyor.

 

WannaCry fidye yazılımına karşı Windows XP yaması

Windows XP SP3 için Güvenlik Güncelleştirmesi (KB4012598)

Microsoft’tan bu güncelleştirmeyi yükleyerek sisteminizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu güncelleştirmenin içerdiği sorunların tam listesi için ilgili Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın. Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekebilir. Yeniden başlattıktan sonra, Denetim Masası’ndaki Program Ekle veya Kaldır’ı kullanarak yamanın doğru şekilde yüklendiğini doğrulayabilirsiniz.

Microsoft makalesinin altındaki bağlantıları kullanarak yamanın bazı sürümlerini indirebilirsiniz WannaCrypt saldırıları için Müşteri Rehberliği . İngilizce dışındaki diller de dahil olmak üzere yama çeşitlerinin tam listesi Windows Kataloğu’ndadır, KB4012598’i aramanız yeterlidir .

Benim size tavsiyem Windows XP  işetim sisteminizi her ne sebeple olursa olsun, özellikle güvenlik güncellemellerinden dolayı Windows 10a yükseltmeniz. Eğer Windows XP kullanmaya devam edecekseniz güncel bir antivirüs programı kullanmanız gerekli.

(KB4012598)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu